Termo Smart

Termostatik Batarya Nedir?

Banyo yaparken veya duş alırken yaşanabilecek tehlikelerin başında tesisattaki soğuk veya sıcak su debisi aniden azaldığında kullanım suyu sıcaklığında da ani bir artış veya azalma oluşması gelmektedir.

Yıkanma suyu sıcaklığına bağlı olarak kullanıcıların maruz kalabileceği riskler haşlanma ve termal şok olarak sınıflandırılabilir. Kullanım suyu sıcaklığındaki artışlar mertebe olarak düşük olsa dahi etkileri haşlanma riski ve yanık derecesi bakımından oldukça yüksektir.
Bugün 65°C sıcaklıktaki yıkanma suyunun 30 salise gibi kısa bir sürede çok hassas ciltlerde üçüncü derece cilt yanığına (hastanede tıbbi müdahele ve deri plantasyonu gerektirir) sebebiyet verebileceği bilinmektedir. Özellikle dört yaşın altındaki çocuklar ile yaşlı insanlar, ciltleri genç ve erişkin insanlarınkine kıyasla daha ince olduğundan sıcak suda haşlanma riskine daha fazla açıktırlar. Yapılan araştırmalar özellikle çocuklarda yaşanan cilt yanıkları vakalarının %24’ünün aşırı sıcak su teması sonucu oluştuğunu göstermektedir.

Teska Termo Smart® termostat bataryasında ayarladığınız şekilde sıcak ve soğuk su karıştırılır. Sıcak veya soğuk su hattında sıcaklık değişirse termostat karıştırıcı karışımı otomatik olarak duruma göre ayarlar. Soğuk su akışının komple durması halinde bile yanmaya karşı koruma altındasınız. Çünkü termostat valfi akışı derhal keser.

Termostatik Bataryanın Avantajları
. Duş alırken başka kullanıcıların kendi ihtiyaçlarını karşılamaları sonucu (bulaşık yıkarken, rezervuarı kullanırken, bahçe sularken vb.) su sıcaklığındaki ani değişimlerden etkilenmez.
.Tesisattaki sıcak veya soğuk su sıcaklıklarındaki değişimlere bağlı olarak önceden ayarladığı kullanım suyu sıcaklığını sürekli ve yeniden ayarlamaya ihtiyaç duymaz.
. Soğuk su veya sıcak su girişlerinde ani basınç kayıpları yaşandığında bataryanın otomatik kapanma özelliği sebebiyle haşlanma tehlikesi veya termal şok etkisi yaşanmaz.
. Kullanım su sıcaklığını duşa girmeden önce ayarlayarak su, enerji ve zaman tasarrufu eder.

TESKA - Termostatik Batarya